Behçet Hastalığı BelirtileriBehçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Ana kriterler denen ve bu hastalıkta görülen belirti ve bulgular şunlardır:

1) Ağız yaraları (aftlar): Bu lezyonlar hemen her hastada vardır. Ağız yaraları, hastaların üçte ikisinde ilk bulgudur. Çocukların çoğunda, çocuklukta sık görülen tekrarlayan ağız yaralarından ayırt edilemeyen çok sayıda küçük yara gelişir. Büyük yaralar daha nadir görülür fakat tedavisi çok zordur.

2) Genital yaralar: Erkek çocuklarda yaralar esas olarak skrotumda, daha nadir olarak da peniste yerleşmiştir. Yetişkin erkek hastalarda bunlar hemen her zaman iz bırakarak iyileşir. Kız çocuklarda esas olarak dış genital organlar etkilenmiştir. Bu yaralar oral aftlara benzerler. Ergenlik öncesi çocuklarda daha az genital yara görülür. Erkek çocuklarda tekrarlayan orşitler (yumurtalık iltihabı) görülebilir.

3) Deri tutulumu: Değişik deri lezyonları vardır. Akne (sivilce) benzeri lezyonlar ancak ergenlikten sonra görülür. Eritema nodozum, genelde bacakların alt kısmında yerleşen, kırmızı, ağrılı, ciltten kabarık sertçe lezyonlardır. Bu lezyonlar ergenlik öncesi çocuklarda daha sıktır. “ Paterji reaksiyonu” , BS hastalarında bir iğne ucu batırılmasına derinin verdiği yanıttır. Bu, BS’de tanısal bir test olarak kullanılabilir. Ön kolun derisine steril bir iğne batırılmasından sonra, 24-48 saat içinde bir papül ya da püstül oluşur.

4) Göz tutulumu : Bu, hastalığın en ciddi tablolarından biridir. Toplumda görülme sıklığı %50 olduğu halde , erkek çocuklarda %70’e kadar çıkar. Kızlar daha az etkilenir. Hastalık, hastaların çoğunda iki taraflıdır. Genellikle, gözler sendromun başlangıcından sonraki ilk 3 yıl içinde tutulur. Göz hastalığı, alevlenmelerle giden kronik bir seyir gösterir. Gözün hem ön hem arka kamaraları tutulur (anterior ve posterior üveit) Her alevlenmede sonra, giderek görme kaybına neden olacak bazı yapısal hasarlar oluşur.

5) Eklem tutulumu : BS’li çocukların yaklaşık %30-50 sinde eklem tutulumu görülür. Genellikle, ayak bileği, diz, el bileği ve dirsek eklemleri etkilenir.

Behçet Hastalığı Belirtileri

Monoartiküler (tek eklem tutulumu ) ya da oligoartiküler (4 ya da daha az eklem tutulumu) tutulum gözlenir. Bu iltihap genellikle birkaç hafta sürer ve araz bırakmadan düzelir. BS artritinin eklem hasarıyla sonuçlanması çok nadirdir.

6) Nörolojik tutulum: BS’li çocuklarda nadir de olsa nörolojik tutulum görülebilir. Sara nöbetleri, artmış kafa içi basıncıyla ilişkili baş ağrısı ve beyin bulguları karakteristiktir. En ağır biçimi, erkeklerde görülür. Bazı hastalar, psikiyatrik problemler geliştirebilir.

7) Çocukluk çağı BS’da damar tutulumu %12-20 oranında görülür. Kötüye gidişin bir göstergesi olabilir. Genelde vücutta büyük damarlar tutulur. En sık tutulanlar baldırdaki toplardamarlardır. Baldırlar şişer ve ağrılıdır.

8) Gastrointestinal tutulum: Özellikle Uzak Doğulu hastalarda yaygındır. Bağırsak incelemesinde ülserler (yaralar) görülebilir.

Behçet Hastalığı esas olarak bir damar iltihabıdır ve bu sebeple bulgular, damar iltihabının olduğu yere göre ortaya çıkar.

Bulguların tümünün aynı anda ortaya çıkması şart değildir. Bazı bulgular hastalığın ilk yıllarında yok iken birkaç sene sonra ortaya çıkabilir. Behçet Hastalığında görülen bazı bulgu ve belirtiler aynı zamanda Lupus, Lyme ve Crohn gibi hastalıklarda da görülebilmektedir. Behçet Hastalığı teşhisi konmadan önce diğer hastalık olasılıklarını dikkate almak gerekir. Teşhiste yararlı olan fakat Behçet Hastalığının kriteri olarak kabul edilmeyen başka belirti ve bulgular da vardır;

 • Büyük venlerde tromboflebit (Bacak toplardamarlarında tıkanıklık)
 • Arteryel tromboz (Atardamarlar içinde pıhtı oluşması)
 • Epididimit (Testiste iltihaplanma)
 • Arterial oklüzyon (Atardamarlarda tıkanıklık)
 • Merkezi sinir sisteminin tutulumu
 • Şiddetli baş ve boyun ağrısı
 • Eklem ağrıları veya artrit
 • Bunların yanı sıra aynı zamanda aşırı yorgunluk hissedilebilir; yorgunluk birçok bağışıklık sistemi hastalığında olduğu gibi hastalığın bulgularını ağırlaştırabilir.

  Yayınlanma Tarihi : 25.01.2013 01:45:54

  Behçet Hastalığı Belirtileri Yorumları
  İsminiz 
  Yorumunuz 
  Güvenlik 
   Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
     

  14 Yorum Yapılmış "Behçet Hastalığı Belirtileri"

  Tülay

  Cevap Sayısı: 1
  Hepinize çok geçmiş olsun.Ben 23 senedir glkom hastasıyım(göz tansiyonu). Bu dedemde ve dayımda varmış .Dedem genç yaşta kör olmuş,dayım ise behçet hastaligina yakalanmış.yıllarca çekti bu hastalığı.Şu anda bende kendimden şüpheleniyorum.Sürekli boğazım ağrıyor,ağzımda dilimde yaralar çıkıyor.Doktor gidiyorum ilaç veriyor.İlaç bitiyor iki gün sonra tekrar başlıyor yaralar.Hangi doktora gitmem lazım. Kbb,Dahiliye bana yardımcı olursanız sevinirim.

  2015-12-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

  ayşşe

  Cevap Sayısı: 1
  yaklaşık bir senedir ağzımın içinde yaralar var yiyeceklerin çoğunu seçerek yiyorum.3-4 defa doktora gittim demir eksikliği dedi. ama verdikleri ilaç hiç bir işe yaramadı. artı olarak bacaklarımda sulu akne seklinde kızarıklıklar çıktı.genital bölgemde de ara ara aftlar oluşuyor.acaba behçet hastalığına yakalanmış olabilir miyim?

  2015-11-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

  talha

  Cevap Sayısı: 0
  bende de ağız yarası var. B vitamini kullanınca geçiyor he bide aşırı bol su içince(bi kaç sürahi) 2 güne geçiyor. Allah şifalar versin

  2015-05-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

  pinar

  Cevap Sayısı: 0
  Arkadaslar behcet hastaligi gözünde iltihap yapan var mi acaba

  2014-08-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

  fahriye

  Cevap Sayısı: 0
  bende 1 yıl önce ogrendım behçet hastası oldugumu. agzımda gecmeyen yaralar vardı sonra cinsel organıma cıkınca doktora gıttım . şuan ilac tedavısı göruyorum ve şuana kadar agzımda yara falan cıkmadı. fakat ılacı bırakınca hemen agzıma yıne yara cıkıyor.

  2013-07-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

  ibrahim

  Cevap Sayısı: 0
  42 yaşındayım 15 yıldır bu hastalıkla uğraşıyom şunu iyi bilin vucudunuz dinç olduğu zaman bu hastalık minimum seğreder

  2013-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

  gülşah

  Cevap Sayısı: 0
  bende ağzımda çıkan yaralardan şikayetçiyim naptıysam geçmedi birtürlü

  2013-05-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

  hülya

  Cevap Sayısı: 0
  arkadaşlar bu yaralar için bir tavsiyede bulunacağım ozonaks adı altında satılan ozon yağı çok iyi geliyor

  2013-05-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

  ayşe

  Cevap Sayısı: 1
  ben kendimi bildim bileli ağzımda yaralar çıkar. bunun yüzünden çok acılr çektim ama bi yol buldum geçiriyo aftları. toz kınayı tereyağ ile kavurup bol tuz attım aft yere pamukla sürdüm biraz canınız acıyabilir kınanın tadı iğrençde gelebiir ama bunun başka yolu yok. çeken bilir Allah herkese yardım etsin

  2013-04-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

  muzaffer

  Cevap Sayısı: 0
  ben 23 yldır behçet hastasıyım 14 at hacettepe hastanesinde kobay olarak çeşitli ilaçlar denendi ama malesef faydası olmadı bu hastalık bende sigarayı bıraktıgım zaman çıktı 14 ay çok şiddetli dfvam etti bu hastalık yüzünden sigaraya yeniden başladım yaralarım geçti ama yinede üzülünce çıkyor hafif olarak geçiyor sigara tavsiye edilecek birşey degil ama bir deneyin derim birde benim bacımda behçet hastası ırsi degildiyorlar ama ırsi sanıyorum allah cümlemize acil şifalar versin bu hastalıgı ÇEKEN BİLİR

  2013-04-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

  ayhan

  Cevap Sayısı: 0
  mrb.arkadaşlar bende behçet hastalığını yeni duydum ve bütüün hastalara acil şifalar diliyorum benim de öğrenmek istediğim şey ise 4 yaşındaki kızımın dilinde bir yara çıktı ve bir süre sonra geçti daha sonra dişle dudak arasın da çıktı döktor behçet hastalığından şüphelendi inşaallah böyle bir şey yoktur bana yardımcı olun allah aşkına böyle bir belirti hastalığın belirtisi olabilirmi

  2013-04-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

  bella

  Cevap Sayısı: 0
  allah herkese yardım etsin

  2013-03-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

  xozan

  Cevap Sayısı: 0
  Bana da behçet şüphesi ile tanı koymaya çalıştılar bende eklem şişleri tok genital ödem vs. olmadı PATRJİ testinde de birşey çıkmadı ama şimdi kolsijin ve imuran verdiler kullanıtorum 1 haftadır karın ağrılarım ve hafif ishal var .Doktora gittm yapar,yapacak birşey yok dedi ama bir ilaç yazdı bu ağrını dindirir dedi olmadı yine teşhisi koyan fırat tıp a gidersin dedi.Şahsen ciddi bir test süreci geçirmediğime inanıyorum ayrıca kesin tanı yok ben ilaç kullanıyorum ve sancılı ilaçlar.Nasıl iş nereye gidelim bilemiyorum.

  2013-02-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

  Admin

  Cevap Sayısı: 0
  Behçet Hastalığı Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Behçet Hastalığı Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

  2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5


  #  Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

  Behçet Hastalığı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

  DMCA.com

  Haziran - 2018