Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri


Nedeni

Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bulguların çoğunun nedeni kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Kan damarlarındaki bu iltihaplanmaya bağışıklık sisteminin neden olduğu düşünülmektedir, fakat bu hastalığı neyin başlattığı bilinmemektedir.
Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Gelişmesinde bağışıklık sistemi bozukluğunun yanısıra, kalıtsal nedenlerin de etkili olabileceği ve çevresel faktörlerin (virüs ya da bakteri gibi), duyarlı kişilerde hastalığı başlatabileceği sanılmaktadır.
Behçet hastalığı özellikle Türkiye ve İran gibi orta doğu ülkelerinde ve Japonya, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde sık görülür. Hastalığın coğrafi dağılımı, tarihi ipek yolunu anımsattığı için, Behçet Hastalığı “İpek Yolu Hastalığı” olarak da bilinir. Avrupa ve Amerika’da sıklığı oldukça azdır. 20'li ve 30'lu yaşlarda başlama eğilimi göstermekle birlikte, her yaşta görülebilir. Erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sıktır. Behçet Hastalığı'nın ülkemizde görülme sıklığı 10.000”de 37 olarak bildirilmiştir. Kabaca erişkin nüfusta her 250 kişiden birisinde Behçet Hastalığı olduğu düşünülmektedir. Hastalık özellikle genç erkeklerde daha ağır, kadınlarda ise daha hafif seyreder. Hastanın yaşı ilerledikçe Behçet Hastalığı”nın klinik bulguları gerileme eğilimine girer. Diğer bir anlatımla, yıllar geçtikçe hastalığın yatışması beklenir.
Tanıda belli bir yöntemle deriye iğne batırılması ile uygulanan "paterji testinden" yararlanılabilir fakat bu test hastaların ancak %50-60'ında pozitif bulunur. Paterji testi, ön kol derisine yapılan bir testtir. Hiç kullanılmamış bir enjektör iğnesinin girdiği deri bölgesinde 48-72 saat sonra sivilce benzeri bir çeşit deri reaksiyonu oluşmasıyla karekterlidir. Testin yapıldığı deri bölgesi, test sonucu görülene kadar ıslatılmamalıdır.

Tedavi

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmediği için, Behçet Hastalığını tamamen geçiren veya yok eden bir tedavi söz konusu değildir. Ancak, iyi planlanmış bir tedaviyle, çoğu olguda hastalık baskılanmakta, hastanın yakınmaları giderilmekte, hastalığın ilerlemesi durdurulmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Tedavinin başarılı olması için, tedavinin tüm aşamalarında hekim ve hasta arasında sıkı bir işbirliği gereklidir. Tedavide amaç, yakınmaları azaltmak ve sakatlık ya da körlük gibi komplikasyonları (hastalığın neden olabileceği istenmeyen durumlar) önlemektir. Hangi ilacın seçileceği ve tedavinin ne kadar süreceği hastanın durumuna yani tutulan organ veya sistemlere bağlıdır. Bazı bulguların giderilmesi için bir kaç tedavinin bir arada kullanılması gerekebilir.

Topikal (yerel, bölgesel) tedavi: Ağrı ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için ülserlerin üzerine iltihabı azaltmak için kortikosteroid ya da acıyı azaltması için ağrı kesici merhem sürülebilir. Ağız ülserleri için gargara yazılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar: Hastanın bulgularının şiddetine göre prednizolon gibi kortikosteroidler, azatioprin, siklosporin gibi immünosupresif (bağışıklık sistemini baskılayan) ilaçlar yazılabilir. Eğer bu ilaçlar bulgular üzerinde etkili olamazsa, siklofosfamid ya da metotreksat gibi diğer ilaçlar verilebilir. Tedavi etkili olsa dahi alevlenmeler görülebilir. Son yıllarda TNF-alfa engelleyici ilaçların da yararlı olduğuna ilişkin küçük olgu serileri vardır.

Behçet hastasının yaşamını kolaylaştıracak öneriler - Kendinize sürekli bir doktor veya merkez seçin ve sık sık doktor değiştirmeyin.
- Kontrol zamanlarınızı kesinlikle aksatmayın. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile, kontrol zamanınız geldiğinde lütfen kontrole gidin.
- Her bir kontrolde yeniden düzenlenen tedavinizin ve reçetenizin, bir sonraki kontrole kadar geçerli olacağını unutmayın.
- Kendi başınıza tedavinizde değişiklik yapmayın. Çok iyi bile olsanız, doktorunuzun onayı olmaksızın, kendi başınıza ilaçlarınızı kesmeyin.
- Kontrole giderken, mutlaka ilaçlarınızı veya kutularını da beraberinizde götürün. Doktorunuza ilaçlarınızı nasıl ve ne zaman içtiğinizi anlatın ve bir yanlışlık varsa, onun düzeltmesini sağlayın. Bu şekilde, bazı ilaçların yanlış kullanıldığı ortaya çıkabilir ve doğrusunu öğrenirsiniz.
- Mümkünse, kullandığınız her bir ilacın ne işe yaradığını öğrenmeye çalışın.
- Hastalığınızın yatışma ve alevlenmelerle seyrettiğini iyi bilin ve zaman zaman olabilecek alevlenmelere hazırlıklı olun.
- Behçet hastalığında mikropların ve mikrobiyal ürünlerin giriş yollarından birinin ağız bölgesi olduğu düşünülmektedir. Bu şekilde bağışıklık sisteminde anormal bir yanıta ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinize özen gösterin.
- İlaç kutusu içinde yer alan tarifleri okuyabilirsiniz. Ancak lütfen şu noktaları aklınızdan çıkarmayın. Bu tariflerde, ilacı çıkaran firmanın yasal sorumluluğunu azaltmak amacıyla yan etkiler yazılmaktadır. Pratikte hemen hemen hiç görmediğimiz veya çok nadir olarak görülebilecek yan etkiler bile bu tariflerde yer alır. Her ilacın belirli yan etkileri vardır ve en iyisi sizin bu yan etkileri doktorunuzdan öğrenmenizdir.
- Hastalığınızla veya kullandığınız ilaçlarla ilgili aklınıza takılan her türlü problemi, doktorunuza sorun ve sormaktan çekinmeyin.
Son Güncelleme : 06.12.2018 18:53:22
Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

9 Yorum Yapılmış "Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri"
Ben 12 yaşındayım ağzımda çıkan yaralarin yüzünden yemek yiyemiyor, su içemiyorum .Düşünü artık gülemiyorum .Bugün doktoa gittik doktor behçet hastalığı deyince kötü bir şey hastalık ve bulaştırır diye korktum. Sonra doktor ve annem beni sakinleştirdi .Bu yara çıkan herkeze sesleniyorum doktor dediki mevsimlerinde kara dut yemelimişiz.Benim de boğazıma kadar çıkmış bu yaralar anlamayanlar için söylüyor um
Ecem İrem . 13.01.2017
CEVAP YAZ
merhaba bende genetik behcet hastasıyım. bu hastalıgı ögreneli 2 yıl oldu cocuklugumdan beri yaralarım ve kas agrılarım aşırı derecede oluyordu ilaçlar sayesinde azaldı. abim doktor oldugu için duzeli olarak 2 ayda bir surekli hastanede kontroldeyim bana sorarsanız stres fazla yapamamaya özen gözterin bol bol dogal beslenin dısardan facfoot cok az miktarda tuketmeye calişin onunla yasamayı kendinize alıştırın çünkü, diger türlü kendinize zarar verebilirsiniz. bol bol dinlenin unutmayın bu hastalıgı siz yasıyorsunuz baskaları degil
Fatma Aylanç . 31.07.2016
CEVAP YAZ
16 senedir behcet hastasıyım vena cava superior sendromu intra kardiyak trombüz dvt kul pulmoner arter anevizmam bacagimda ise artirt var buna bağlı olarakta kalp yetmezliği sonucunda sag artriumda kan göllenmesi oluyopr bunun icin tedavi önersi olan varsa lütfen yazabilirmi
Fazlı . 27.07.2016
CEVAP YAZ
Behçet hastalıgı tedavisi için..1.patlıcan kebabı. nar.tahinli cevizli üzüm pekmezi çig köfte (mümkünse kendiniz yapın).domatesli kıyma kebabı yiyin.limon yiyin.limonun suyunu içmeyin yiyin.fazla yorulmayın uykunuz düzenli olsun.haydi herkese geçmiş olsun bana da.
Mustafa Keleş . 28.12.2015
CEVAP YAZ
Bnm agzimda senelerdir aft cikiyosu we uzun araliklarla ciktigi icin umursamadim ama hir senedir bi cikista 12 tane cikmaya basladi hic bsy yiyemedim icemedim hatta konusamadim kac tane doktora giddim ama hic bi ise yaramadi we bursada bi hastanede dermatoloji bölümüne giddim paterji testk yaptilr pozitif cikti :(( biopsi yapicsklardi ama wucudumda siwilce olmadgndan yapamadilar o we iki gun icinde yaralarim artti doktor bi igne we hap werdi uc gun snra yaralarim giddi ama iki tanesi hala duruyo biray olucak we hal sayesinde yarayi hissetmiyorm ama bir gun once sol bacagimn onunde bi kizariklik cikti simdi nohut kadar we buyuyo yara gibi korkuyorum we iki gun once yeni yaralarim cikti napicami bbilmiyorum :((((((Allah hepimize acil şifalar wersin Allahim yardimcimiz olsun
Neslihan . 24.06.2014
CEVAP YAZ
Benım erkek arkadasım behcet hastalıgına yakalandı bılgısı olan herkez yorum yapsın
Zeynep Yıldırım . 16.08.2013
CEVAP YAZ
Her gün bir tane NAR yiyin ve yatmadan önce mutlaka dislerinizi fircalayin Hepinize gecmis olsun
Ali Yildiz . 02.03.2013
CEVAP YAZ
bn 12 yıldan beri bu hastalıkla boğuşuyorum. en son 1 yıl kadar önce beyn damarlarında tıkanma sonucu sol tarafım felce bener bi olay yaşadım hala bu devam ediyor tedavi oluyorun inşalh geçer diye umutlanıyorum
Fırat Bora . 19.02.2013
CEVAP YAZ
böyle bir sayfa açtığınız için çok teşekkür ederim.
Akdeniz . 07.02.2013
CEVAP YAZ
Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi
Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi
Behçet hastalığı bitkisel tedavi, bu hastalık insanlarda ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayıcı ülserlerle, eklem, deri, damar, göz ve sinirleri tutar. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmez. Ancak bağışıklık sisteminin dokulara savaş açtığı otoim...
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir, Bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır. Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Behçet hastalığının nedeni veya nedenleri bilinmemektedir. Ancak bazı mikropların ve kalıtsal unsurlar...
Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ?
Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ?
Bulaşıcı bir hastalık değildir. Benim çocuğum hasta olabilirmi? Çocuğumun hastalığı önlenebilir mi? Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Engelleyici tedbiri yoktur. Behçet Hastalığı olan bir ana-babanın çocuğunda aynı hastalık olması şartı yoktur....
Behçet Hastalığı Tedavisi
Behçet Hastalığı Tedavisi
Behçet hastalığının tedavisi sırasında başlıca amaç ağır organ tutulumu olan hastalarda (Göz, Büyük damar ve Merkezi sinir sistemi) kalıcı hasarları engellemektir. Bu amaçla hayatı ya da organları tehdit eden durumlarda yüksek doz kortizon, siklofosf...
Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar
Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar
Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır? Hayır, Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Behçet hastalığının ailesel geçişle ilgisi var mıdır? Behçet hastalığının kalıtımsal olduğuna dair şüpheler olsa da ispatlanmış değildir.İki...
Behçet Hastalığı Belirtileri
Behçet Hastalığı Belirtileri
Behçet hastalığı kendine özgü belli bulguların varlığı ile teşhis edilir. Ana kriterler denen ve bu hastalıkta görülen belirti ve bulgular şunlardır: 1) Ağız yaraları (aftlar): Bu lezyonlar hemen her hastada vardır. Ağız yaraları, hastaların ü...
Behçet Hastalığı Nedir ?
Behçet Hastalığı Nedir ?
İlk kez 1937 yılında Türk dermatoloji profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan Behçet hastalığı, ağızda ve genital bölgelerde yaralara (aft, ülser) ve gözde inflamasyona (iltihaba) yol açan kronik bir hastalıktır. Bazı hastalarda artri...
Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı
Bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında teşhis edilen ve bu nedenle uluslararası literatürde Behçet Hastalığı ya da Behçet Sendromu olarak adlandırılan hastalıktır. Genelde ağız içinde ve cinsel bölgede tekrarlayan ülserlerle, der...
Behçet Hastalığı Nedenleri ?
Behçet Hastalığı Nedenleri ?
Günümüzde behçet hastalığının nedeni ya da nedenleri bilinmemektedir. Yalnız bazı mikropların ve kalıtsal faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında neden olduğu düşünülmektedir. Bu kalıtsal faktörler arasında bazı genleri taşımanın bu hastalığa eği...
Hulusi Behçet Kimdir ?
Hulusi Behçet Kimdir ?
Hulusi Behçet, 1889 senesinin 20 Şubat tarihçesin de, İstanbul şehrinde dünya’ya gözlerini açmıştır. Çocukluk döneminde çok zorluklar yaşamıştır ve annesini trajik bir şekilde kaybetmiştir. Behçet Hulusi annesinin ölümünden sonra babaannesine ver...

 

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir
Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ?
Behçet Hastalığı Tedavisi
Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar
Behçet Hastalığı Belirtileri
Behçet Hastalığı Nedir ?
Behçet Hastalığı Tedavi Yöntemleri
Behçet Hastalığı
Behçet Hastalığı Nedenleri ?
Hulusi Behçet Kimdir ?
Popüler İçerik
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi
Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir
Behçet Hastalığı Bulaşıcımıdır ?
Behçet Hastalığı Tedavisi
Behçet Hastalığı Sıkça Sorulanlar
Agiz Ve Genital Bolgelerde Aft Olmasi Sartmidir Bu Hastalikta
Olgunlaşmamış Behçet
İlacı Bulamıyorum Sebebi Nedir
Kortizonu Nasıl Bırakırım
Anevrizmali Behcet Hastalığı
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Agiz Ve Genital Bolgelerde Aft Olmasi Sartmidir Bu Hastalikta
Olgunlaşmamış Behçet
İlacı Bulamıyorum Sebebi Nedir
Kortizonu Nasıl Bırakırım
Anevrizmali Behcet Hastalığı
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Nisan - 2019